Darmowa wysyłka od 200zł

Darmowe zwroty
30 dni na zwrot
Wysyłka bez plastiku

Czego nie wiedziałeś o butelkach? Top 9 ciekawostek

1. Jak powstaje butelka PET?

Butelka PET produkowana jest z politereftalanu etylenu, który ma  postać granulatu. Po podgrzaniu do temperatury 250 – 300 ⁰C przechodzi w stan płynny.  Następnie zostaje umieszczona w specjalnej formie. Zanim butelka PET uzyska swój  ostateczny kształt, ma postać preformy, która w żaden sposób nie przypomina swojej  ostatecznej wersji. Taką preformę po rozgrzaniu rozdmuchuje i szybko chłodzi, uzyskując  pożądany kształt. 

2. POLAR Z BUTELKI PLASTIKOWEJ 

Z 35 przetworzonych butelek BPA może powstać polarowa bluza! Jak to możliwe? Butelkę  PET poddaje się działaniu bardzo wysokiej temperatury. Uzyskane w ten sposób tworzywo  poddaje się przędzeniu. Właśnie tak powstaje poliester z recyklingu. Nie pochłania wody i  chroni przed wiatrem. To z niego powstaje m.in. odzież sportowa, namioty czy plecaki. Dzięki segregacji i ponownemu wykorzystaniu butelek PET możemy zmniejszyć aż o 75% emisję  dwutlenku węgla do atmosfery w porównaniu z klasyczną produkcją poliestru.

3. BUTELKI PAPIEROWE TUŻ ZA ROGIEM 

Co myślisz o Coca-Coli w papierowej butelce? W poprzednim roku Coca-Cola zaprojektowała  prototyp swojej papierowej butelki Plant Bottle. Według planu taka butelka ma składać się w 30% z surowców pochodzenia roślinnego. Poza tym ma w 100% nadawać się do recyklingu.  Coca-Cola w ramach globalnej inicjatywy Świat Bez Odpadów, do 2030 roku chce zebrać i  poddać recyklingowi wszystkie swoje butelki i puszki, które trafiły do sprzedaży.

To nie koniec zapowiedzi papierowych butelek! Producent whisky Johnnie Walker potwierdził, że jeszcze w tym roku na naszych półkach sklepowych znajdziemy trunek w  papierowej wersji butelki. Plany co do papierowych opakowań snuje również firma Bacardi – pierwsza zapowiedź premiery butelki już w 2023 roku. A co powiecie na piwo Carlsberg w  papierowej butelce? 

4. JAK ODETKAĆ ZLEW BUTELKĄ?  

Jak odetkać zlew plastikową butelką PET? Brzmi kosmicznie? Spróbuj tego: 

 1. Jedna plastikowa butelka wypełniona w 2/3 wodą 
 2. 100 ml białego octu 
 3. łyżka sody oczyszczonej 

Do plastikowej butelki wlej wodę, tak by wypełnić ją w ¾ wysokości. Dodaj ocet i zamieszaj.  Do butelki za pomocą lejka wsyp sodę oczyszczoną i szybko odwróć butelkę wkładając szyjkę do odpływu. Butelkę mocno zgnieć dłonią, by wepchnąć pod ciśnieniem mieszankę do  odpływu. Zalej gorącą wodą. Po 30 minutach sprawdź rezultat ☺ 

5. DNO BUTELKI WINA 

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego dno butelki wina jest wklęsłe? To  charakterystyczne wgłębienie to tak zwany punt. A skoro punt w ogóle istnieje, a do tego ma  swoją nazwę to musi po coś być! Do dziś zdania, co do przeznaczenia puntu są podzielone i to  na wiele kwestii. Niektórzy twierdzą, że punt pomaga w gromadzeniu się i zatrzymaniu na  dnie butelki osadu leżakującego wina. Inni mówią, że to pozostałość po dawnej technice produkcji butelek, która do dziś stanowi charakterystyczny i tradycyjny element butelki.

Znana jest opinia o tym, że punt powstał po to, by ułatwić zgrabne nalewanie wina za pomocą jednej ręki. Są też tacy, którzy twierdzą, że butelka z wklęsłym dnem jest  stabilniejsza, bardziej wytrzymała i odporna na działanie ciśnienia. Punt umożliwia też łatwe  przechowywanie butelek i przewożenie ich w bezpieczny sposób. Teorii jest wiele, jednak  faktem jest, że każda z nich ma zastosowanie w praktyce. 

6. FRANCUZI MAJĄ 11 NAZW NA BUTELKĘ 

Francuzi cenią sobie dobre wino. Do jego produkcji i degustacji podchodzą bardzo poważnie.  Może dlatego mają aż 11 różnych nazw na butelki wina, zależnie od ich pojemności. Co  ciekawe, nazwy opierają się po części na imionach biblijnych królów

 • Magnum: 1,5 litra 
 • Jeroboam: 3 litry  
 • Roboam: 4,5 litra  
 • Matuzalem: 6 litrów 
 • Salmanasar: 9 litrów  
 • Baltazar: 12 litrów 
 • Nabuchodonozor: 15 litrów 
 • Salomon: 20 litrów 
 • Sovereign: 25 litrów 
 • Primat: 27 litrów 
 • Melchizedek: 30 litrów 

7. REWOLUCJA NA ŚWIECIE DZIĘKI BUTELCE 

Czy wyobrażasz sobie świat bez butelki niemowlęcej? Odkrycie butelki ze smoczkiem to  jeden z największych zwrotów w historii człowieka. Butelka po raz pierwszy pojawiła się w  średniowieczu w postaci krowiego rogu z dziurką obciągnięta wymieniem lub zwiniętym  suknem. W XVIII-XIV wieku ruszyła produkcja różnorodnych butelek dla dzieci. Każda z nich  miała za zadanie ułatwić karmienie dziecka i umożliwić matce oddalić się od niego na dłużej. 

Pierwsze szklane butelki miały prostą formę zakończoną gąbką lub zwiniętym materiałem.  W XIX wieku powstały butelki z długą szyjką – szklany flakon z korkiem, z długą gumową  rurką zakończoną smoczkiem. Ciężko było jednak wyczyścić taką rurkę, która w końcu  stawała się siedliskiem bakterii i finalnie przyczyniała się do wielu chorób i zgonów  niemowląt. Butelka z rurką została zakazana na początku XX wieku. Wtedy zaczęto szukać idealnego rozwiązania. Pojawiały się liczne modele i marki, a rynek karmienia butelką rozkwitał. Na początku XX wieku wszystkie butelki posiadały już smoczki.

Zaczęto stosować sterylizację termiczną, która niszczyła bakterie. Od tego momentu śmiertelność wśród  noworodków znacznie spadła. Wtedy też pojawiło się pierwsze mleko modyfikowane. Dzięki  opanowaniu sterylizacji butelek i wynalezieniu sztucznego mleka, wynalazek, jakim była butelka niemowlęca rozkwitł na dobre. W latach pięćdziesiątych pojawił się model butelki z  nakrętką z plastiku, który króluje w wielu domach na całym świecie. Dziś butelka ze  smoczkiem jest symbolem rodzicielstwa i trudno jest nam wyobrazić sobie świat bez tego  wynalazku.  

8. Ile czasu rozkłada się plastikowa butelka?

Jedna plastikowa butelka rozkłada się prawie 500 lat! Nie wyrzucaj, segreguj! Do produkcji  jednego polaru wystarczy tylko 35 plastikowych butelek. 

9. ZNIŻKA ZA BUTELKĘ

Wrzuć butelkę do automatu i odbierz zniżkę na lokalne usługi! Od połowy 2019 roku w Polsce  działają recyklomaty. Dzięki współpracy koncernu Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia na  terenie Warszawy pojawiło się aż 10 automatów do segregacji jednorazowych opakowań (lista adresów na stronie urzędu miasta). Przyjmują butelki szklane, plastikowe i puszki aluminiowe. W zamian za odpady otrzymujemy zniżkę na kawę, bilet do teatru czy kina. 

Recyklomaty cieszą się bardzo dużą popularnością. Opróżniane są nawet dwa razy dziennie.  Dzięki mieszkańcom stolicy w ciągu roku udało się uzbierać aż 34 tony śmieci! Automaty  stanęły jeszcze w 6 miejscowościach, w sumie jest ich 18 na terenie całej Polski. Takie recyklomaty są już standardem m.in. w Niemczech, Szwecji, Czechach czy na Litwie. A czy wy  chętnie przyjęlibyście taki standard w Polsce?

Zapisz się do listy oczekujących! Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Proszę został swój e-mail poniżej.

odbierz 10% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapisz się do naszego newslettera:

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Sprawdź naszą politykę prywatności.