Darmowa wysyłka od 200zł

Darmowe zwroty
30 dni na zwrot
Wysyłka bez plastiku

Jak ograniczyć zużycie plastiku w 5 prostych krokach?

Wszechobecny plastik stanowi szybko narastający problem ekologiczny. Należy uświadamiać ludzi jak ograniczyć zużycie plastiku, korzystając z technologii, którą obecnie posiadamy. Tony zalegających plastikowych śmieci zanieczyszczają morza, oceany, lasy. Sytuacja jest naprawdę bardzo poważna.

Niestety każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu przyczynił się do takiego stanu rzeczy, używając na co dzień plastikowych opakowań, sprzętów i akcesoriów (zwłaszcza tych jednorazowego użytku).

Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas poprzez zmianę codziennych nawyków może przyczynić się do zmniejszenia problemu plastikowych śmierci zalewających naszą planetę.

Żyjąc bardziej świadomie i dokonując ekologicznych wyborów, każdego dnia po trochu zmieniamy świat na lepsze. Okażmy szacunek środowisku naturalnemu i zacznijmy wprowadzać pozytywne eko zmiany do naszego trybu życia. Sprawdź, jak ograniczyć zużycie plastiku w 5 prostych krokach.

1. Zacznij segregować odpady

Nadal ponad 60% polaków nie segreguje śmieci. Najwyższa pora to zmienić. Segregacja odpadów ma kluczowe znaczenie dla procesu ich recyklingu. To bardzo proste wymaga jedynie odrobiny uwagi i zmiany nawyku.

Wystarczy, że zaczniesz już na etapie wyrzucania odpadka do kosza, umieszczać go w jednym z 4 wydzielonych w domu pojemników. Zorganizuj osobne miejsce na odpady z papieru, plastik, szkło oraz odpadki organiczne (na przykład obierki z warzyw).

Zadbaj o to, by Twoje śmieci były w 100% posegregowane, a następnie wyrzucaj je do przeznaczonych do tego pojemników. Gdy wszyscy zaczniemy to robić, znacznie więcej materiałów będzie odzyskiwanych, a wielkie góry pomieszanych ze sobą śmieci na wysypiskach zaczną się wreszcie zmniejszać.

Nie zapominaj również o wynoszeniu zużytych żarówek, baterii oraz elektrośmieci do specjalnie wyznaczonych miejsc.

2. Ogranicz zużycie opakowań z tworzyw sztucznych

W erze wszechobecnego plastiku może wydawać się to niemożliwe, jednak wystarczy przestawić umysł na nowe tory i zmienić nieco swoje nawyki, a wszystko da się zrealizować.

Zacznij od prostych rzeczy takich jak kupowanie warzyw i owoców luzem, a nie w gotowych plastikowych opakowaniach. Rezygnuj z produktów mlecznych sprzedawanych w plastiku.

Można już kupić jogurty i mleko w szklanych butelkach i słoiczkach. Ponadto poszukaj ekologicznych kosmetyków w szklanych nadających się do recyklingu opakowaniach. Szampon w butelce zastąp takim w kostce, a żel pod prysznic łagodnym dla skóry mydłem marsylskim sprzedawanym w kostach bez foliowego opakowania lub na wagę.

3. Używaj toreb wielokrotnego użytku.

Zapomnij o jednorazowych plastikowych torebkach z dyskontów i hipermarketów. Kup kilka porządnych ekologicznych bawełnianych siatek i miej jedną lub dwie zawsze przy sobie. Torby wielokrotnego użytku są ładne, trwałe i praktyczne. Warto również zaopatrzyć się w cieniutkie materiałowe woreczki do kupowania luzem drobniejszych warzyw i owoców oraz nasion roślin strączkowych i orzechów.

4. Zapomnij o plastikowych słomkach oraz zastawie stołowej

Plastikowe talerze, sztućce, kubki i słomki są powodem prawdziwej katastrofy ekologicznej. Pożegnaj się z nimi jak najprędzej. To nieprawda, że są niezbędne, jeśli wybierasz się na piknik lub organizujesz grilla ze znajomymi. Możesz przecież zabrać ze sobą tradycyjną zastawę stołową. A jeśli szklane talerze i metalowe sztućce wydają Ci się zbyt ciężkie, zaopatrz się w ekologiczne, lekkie i praktyczne akcesoria stołowe z drewna lub bambusa.

Podręczny bambusowy zestaw sztućców jest wręcz niezastąpiony w czasie każdej podróży. Jest lekki, zajmuje mało miejsca i bez problemu możesz go zabrać nawet do samolotu. Pamiętaj też o metalowych słomkach do napojów.

Dużym problemem są również jednorazowe plastikowe patyczki do czyszczenia uszu oraz szczoteczki do zębów z plastiku, które wymieniamy kilkukrotnie w ciągu roku. Zamień patyczki na papierowe lub całkowicie z nich rezygnuj na rzecz sprayów do czyszczenia uszu na bazie olejów sprzedawanych w szklanych buteleczkach, a swoją plastikową szczoteczkę do zębów zastąp bambusową.

5. Nie kupuj napojów w plastikowych butelkach.

Dotyczy to zarówno butelkowanej wody i napojów gazowanych, jak i soków w kartonach impregnowanych plastikiem. Spożywanie napojów długo przechowywanych w takich opakowaniach jest po prostu niezdrowe ze względu na przenikanie szkodliwych substancji takich jak przykładowo BPA z opakowania do napoju. Co prawda ich ilości są niewielkie, jednak mają one tendencje do kumulowania się w organizmie, więc spożywanie napojów z plastikowych opakowań przez wiele lat z pewnością nie będzie korzystne dla naszego zdrowia.

Niestety świat wręcz tonie w plastikowych butelkach. Znajdziemy je wszędzie- w lasach, na trawnikach, w morzach, oceanach, jeziorach. Oczywiście odpowiednia segregacja takich odpadów jest pomocna, nie rozwiązuje jednak problemu. Plastikowa butelka może zostać ponownie przerobiona na opakowanie zaledwie kilka razy, prędzej czy później trafi więc na wysypisko.

Pamiętaj, że plastik rozkłada się średnio około 400 lat. Najlepiej byłoby więc całkowicie zrezygnować z napojów w plastikowych butelkach i kartonach. Soki i inne napoje kupuj zawsze w szklanej butelce, a wodę pij po prostu z kranu lub przegotowaną.

Woda trafiająca do naszych kranów jest naprawdę bardzo czysta. W Polsce obowiązują surowe normy jej oczyszczania i stosowane są bardzo nowoczesne i skuteczne metody pozwalające na uzyskanie wody pitnej bardzo wysokiej jakości. Dodatkowo kranówka jest bogata w cenne dla zdrowia minerały, dlatego zdecydowanie warto ją pić.

Kup niewielką na napoje, która posłuży Ci przez wiele lat. Wielorazowa butelka na wodę wykonana ze stali nierdzewnej to gadżet, który powinnaś mieć zawsze przy sobie. Zabieraj ją na spacer, do pracy, na wycieczkę. Dzięki temu nie będziesz musiała kupować wody w plastikowych butelkach. Zyska na tym środowisko naturalne, Twoje zdrowie oraz Twój portfel, ponieważ butelkowane napoje są znacznie droższe niż woda kranowa.

Zmień codzienne nawyki. Choć często wydaje nam się, że pojedynczy człowiek może zrobić niewiele, to właśnie w jednostkach tkwi największa siła.

Pomyśl, jak będzie wyglądać świat, gdy każdy zacznie go zmieniać małymi krokami, zaczynając od samego siebie. Efekt takich działań skumuluje się i uda nam się wspólnie osiągnąć bardzo wiele. Zacznij więc dbać o czystość otaczającego Cię świata już od dziś.

Zapisz się do listy oczekujących! Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Proszę został swój e-mail poniżej.

odbierz 10% rabatu na pierwsze zamówienie

Zapisz się do naszego newslettera:

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Sprawdź naszą politykę prywatności.